Tek sunucuda birden fazla siteyi ücretsiz ssl alarak nasıl çalıştırılır?

Merhaba arkadaşlar, Bir önceki makalemde birden fazla site tek sunucuda nasıl çalıştırılır konusunun devamı olarak sitelerimize ücretsiz ssl tanımlayarak güvenilir, şifrelenmiş siteler haline getireceğiz.

Ben sunucu olarak dijitalocean kullanıyorum. Siz farklı bir yerden kullansanız bile domain dns yönlendirmelerini sunucu üzerinden tanımlamamız gerekiyor. Mantık şu şekilde ilerliyor domain adımız yani internet site adını ücretsiz ssl tanımlayacağımız cloudflarede ve sunucumuz üzerinde ekleyip ip adreslerini güncellememiz yani dns yönlendirmelerini eşleştirmemiz gerekiyor.

Kafanız karışmış olabilir. Sakin adım adım anlatarak hata yapmanızı ortadan kaldırıp, başarılı bir şekilde sitelerinize ücretsiz ssl alarak çalıştırabilir duruma geleceksiniz. Hazırsanız başlıyoruz.

1) Domain adımızın bulunduğu platforma girip öncelikle dns yönlendirmelerimizi cloudflare tanımlamamız gerekiyor.

2) Sunucumuzun bulunduğu yerden ben dijitalocean.com üzerinden yeni domain oluşturup, Sunucumuzun içine ip tanımlamasını gerçekleştireceğiz.

--a İlk Önce Domain adımızı yazarak ve Hesabımız seçiliyken addDomain butonuna basıyoruz.

--b Domain oluşturduktan sonra Create new record bölümünden @ hostname olacak wildirect to kutusuna sunucumuzu seçerek create record butonuna tıklıyoruz

2) CloudFlare oturup açıp Add a Site butonuna tıklayarak yeni site oluşturuyoruz.(cloudflare.com'a giriş yaparak, hesabınız yoks ilk önce kayıt olun...)

3) CloudFlare size paketleri soracak en alttaki ücretsiz olanı Free $0 olanı seçip Continue butonuna basırak devam ediyoruz.

4) CloudFlare site adınız için dns record oluşturmanızı isteyecek 2 tane oluşturucak birisi (A) diğeri (Cname) olacak.

-- İlk önce A kaydımız için Type alanından en soldaki alana A işaretleyerek, Name kutusu içine @, ipv4 adress kutusu içine sunucumuzdaki ip adresini tanımlayarak save butonuna basıyoruz.


-- Sonra AddRecord basarak Type alanından Cname seçerek name kutusuna www yazarak target kutusuna siteadimizi uzantısı ile birlikte yazarak save butonuna basıp kaydediyoruz.

5) CloudFlare bulunan SSL/TLS alanına tıklayarak Edge Sertificas altında ki always SSL Etkin hale getiriyoruz.

6) İntodns.com adresine gidip siteadımızı yazarak dnslerimiz yönlenmişmi kontrol edelim. Eğer (sean.ns.cloudflare.com, mia.ns.cloudflare.com) yazıyorsa cloudflare adresine yönlenmiştir.

7) CloudFlare de bulunan Overview bölümüne tıklayıp, Review Setting'e basarak Ssl aktif hale getiriyoruz. Bize Gösterdiği bölümleri aktif yaparak işlemi tamamlıyoruz.

İşlem tamamlandığını kontrol etmek için siteadımızı url alanına yazarak ssl çalışır halde olup olmadığını https:// başında yer alarak kilid iconuyla birlikte gördüğümüzde şifrelenmiş güvenli halde çalışıyor demektir.

İşte bu kadar takıldığınız bir yer olursa Soru Sor alanından yada mesaj atarak ulaşabilirsiniz. Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. 

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0737