Soap ve Rest nedir?

Soap ve Rest mimarileri yazılım platformlarının birbirleri ile etkin iletişim kurması için yapılandırılmış ortak veri iletme ağlarıdır.

Aslında en kısa ve yalın haliyle soap ve rest açıklamaya çalıştım fakat yanlış bir cümlede kurmuş olabilirim benim aklımda kalan duyduğumda canlanan soap ve rest mimarileri yazılım platformlarının birbirleri ile iletiişim kurmasıdır.

biz insanlar iletişim kurma konusunda teknolojinin nimetlerinden her geçen gün daha fazla yararlanıyoruz. bu noktada soap ve rest mimarilerinin önemi çok fazladır soap xml, rest json ile verilerini gönderip alabiliyor. neden iletişim ağı dediğimi biraz daha açıklayıcı olmuştur umarım ama biz yinede daha derinine inip detaylı olarak inceleyelim.

SOAP (xml) ile veri trafiğini yönetir. Bazen HTTP protokolünü bazende TCP/IP kullanır.

REST trafiğini (XML,JSON) ile yönetir json daha ağırlıklıdır. hızı sevenler buraya ama REST öyle sadece bunu kullanırım demez karşısındaki çıktıyı nasıl isterse öyle yollar. (text) ile dahi gönderir :) http protokolünü kullanır. DELETE,GET,POST,PUT metotları ile

SOAP ve REST nedir, hangi protokolü kullanır, veri trafiğini ne ile sağlar biliyoruz ama hala iletişim konusuna geçemedim biliyorum şimdi gelelim iletişim konusuna. örnek ile anlatmaya çalışacağım daha faydalı ve kalıcı olması için. 

Örneğin bir internet sitemiz var alışveriş sitesi diyelim sitemizde ürünlerimiz var. bunlar üretiliyor site üzerinden satılıyor vb bizi ilgilendiren kısmı ise yani yazılımcıları ilgilendiren kısmı şöyle ürünler fabrikadan programla giriliyor. internet sitesinde yayınlanıyor mobilden giren sipariş verebiliyor bayi pazarlamacısı elinde makina ile şu kadar ürün var istediğiniz şuanda sistemde var diyebiliyor.

demesi için ortada 4 tane farklı uyglama(makina) var bunların birbirini görmesi aralarında iletişim kurarak birbirlerine veri göndermesi işte tam burada SOAP ve REST mimarileri ile gerçekleşiyor.

kısacası siz bir makinaya hükmetmek istiyorsanız o makina ile ilk önce iletişim kurmanız gerekiyor iletişim kurmayı gerçekleştirdiğinizde makinaya isteklerinizi taşıdığı değerlerle orantılı olarak yaptırabiliyoruz.

hala anlamadım ben diyen arkadaş sana gelsin her akıllı elektironik eşyanın beyni var işte akıllı kısmı buradan geliyor senin isteklerine cevap verebiliyor olması asansörü cağırırken bastığın tuş bir istektir, tv kumandasının tuşu bir istektir. isteklerine cevap veriyorsa kesin akıllı bir beyni vardır. Yazılım ve makinalar birbirleriyle iletişim kurarak bizlere faydalı oluyorlar. İşte bizde bunlara teknolojinin nimetleri diyoruz.

Umarım Soap ve Rest mimarisini ve iletişim gücünü anlatabilmişimdir. faydalı olduysa ne mutlu bana...

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0221