SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

SEO severlere selamlar olsun. Sizden gelen soruları elimden geldiğince yanıtlamaya önemli gördüğüm konuları sizler için tüm detaylarıyla derlemeye çalışıyorum. Bugünkü konumuz web site işleri yapan veya sitesi olupta organik olarak doğal yöntemlerle trafik sağlamak isteyen google ve arama motorlarında üst sıraları hedefleyenler için. Zirveyi sevenler bu konu tam size özel :)  

SEO uyumlu makale yazmanın ne faydası olacak?

Eğer bu konuyu kurallarına uygun olarak yaptığınızda sitenize organik olarak doğal trafik sağlamış olacaksınız. Google ve arama motorlarında belirlediğiniz anahtar kelimelere özel içerik, özgün makale yazarak ve bu içeriklerin üst sıralarda, ilk sayfada çıkmasını sağlayacaksınız. Atmıyorum bunu deneyerek ve size özel hazırlamış olduğum SEO uyumlu makale yazma aracı sayesinde nasıl profesyonel olarak bu konunun üstesinden geleceğinize yardımcı olacağım.

Size özel hazırladığım Makale Aracı İçin Tıklayınız!

Seo uyumlu makale yazma aracı ne işe yarar?

Seo Uyumlu makale aracı ile içeriğinize uygun belirlediğiniz anahtar kelimelerin makale içerisinde ne kadar oran ve kaç adet olduğunu, kaç kelimeden ve ne kadar harften oluştuğunu anlık olarak size verir.

SEO uyumlu makale nedir?

Oluşturduğumuz içerik yazılarının dijital platformlarda yer almasını ve organik yöntemlerle daha fazla okuyucuya, kitleye hitap etmesini istiyorsak arama motorlarına uygun optimize edilme aşamasında ki çalışmaya verilen sürecin ta kendisidir. Biraz karmaşık gelmiş olabilir ama pes etmek yok bu konuyu en ince ayrıntısına kadar anlatmaya çalışağım. Mantığını kavradığınızda bana bi teşekkür edersiniz artık :)

Ezbere iş yapmak yok kafanızı boşaltın bu konu ile bildiklerinizi unutun size balık vermeyi değil balık tutmayı öğreteceğim çünkü. Şimdi mantığına biraz değinelim. lütfen odaklanın!

 • 1) Bilmediğimiz bir konu hakkında internette aramaya kalksak cevabını nasıl buluruz?
 • 2) İnternette arama yaparken konumuzu nasıl arattırırız, Yani hangi kelimelerle?
 • 3) Arama yaparken hangi sonuçlara tıklayarak cevabını elde etmeye çalışırız?

İşte bu 3 soruyu makale yazarken ve makalenin anahtar kelimelerini belirlerken kendinize sormalısınız. Google ve arama motorlarının yapay zeka algoritmasını artık çözdünüz. Bu 3 konu üzerinden strateji belirleyerek bir diğer aşamada bunları uygulama aşaması yani nasıl seo uyumlu makale yazılır kısmına geçiş yapacağız. 

Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

Makale yazımında anlatacağımız konunun başlığı, içeriği ve anahtar kelimeleri yukardaki 3 soruya göre belirleyerek ulaşılabilir olmasını sağlayabiliriz. Bütün işlem bundan ibaret değil şuana kadar sadece mantığını kurduk seo uyumlu makale yazma 2 aşamadan oluşur.

 • 1 aşamasında mantık kurup yapay zeka algoritmasının görmek istediği gibi düşünmeye başlamak.
 • 2 aşamada ise seo uyumlu makale yazmanın kurallarına uygun hareket ederek bir bütünü oluşturacağız.

Kural dediğime bakmayın aslında kuraldan ziyade makalemizi zenginleştirme yöntemi desek çok daha doğru olur.

SEO uyumlu makale yazma püf noktaları nelerdir?

 • 1) Makalenin içeriğe uygun başlık seçimi
 • 2) Makalenin İçeriğe uygun Alt konu başlık seçimleri
 • 3) Makalenin İçeriğinde vurgu yapacağımız özel anahtar kelimelerin belirlenmesi
 • 4) Makalenin İçerik Uzunluğu
 • 5) Makalenin resim,pdf ve medya dosyalarıyla zengin hale getirilmesi
 • 6) Makalenin uzun kuyruklu anahtar kelimelerinin belirlenmesi
 • 7) Makalenin faydalı bağlantılara, kaynaklar verilmesi
 • 8) Makalenin özgün olmasına dikkat edilmesi
 • 9) Makalenin html taglar ile zengin hale getirilmesi 
 • 10) Makale sayfasında yorumlar, sosyal medya paylaş alanları ile etkin, güncel olduğunu vurgulanması.

SEO uyumlu makale yazarken neden html etiketlerine göre yapmalıyız?

İşte en önemli kısmına artık makaleyi yazma aşamasındaki dikkat edilecek bölüme geldik. Yukardaki kuralların bütünü aslında 2 aşamayı temsil eden nokta burasıdır. SEO uyumlu makale yazarken html tag, etiketlerine uygun olarak yazmalısınız. 

Seo uyumlu makalenin basılı yayın dergi,gazete içeriğinden farkı burada yatıyor. Çünkü yayınlandığı platform dijital dünya ve internet kullanıcıları sizin sitenize ilk defa gelebilir veya sitenizi daha yeni yayın hayatına açmış olabilir yada yeni bir makale yayınlamış olabilirsiniz. İnternet kullanıcılarına hitaben yazdığınız yayınların organik olarak doğal trafikle gelmesini istiyorsak arama motorları optimizasyonu çalışmasını uygun olarak yapmamız gerekiyor.

Arama motorları siteleri tarar ve uygun bulduğu içerikleri makaleleri indexler. İnternet kullanıcısı arama motorları (Google,bing,Yahoo, Yandex) üzerinde bir konu araması yaptığında sıralama önceliği makalenin zenginliğine, doğruluğuna, özgünlüğüne, sayfa yapısına(Html Tags) gibi detaylara bakarak belirler.

İnternet kullanıcısı arama yaptığında anahtar kelimeleriyle anlattığınız makaleleri bilgi olarak sunar. Makale başlık, ve kısa açıklama arama motorlarında listelenen bölümde yer alır. bunlar html tagları ile arama motorlarına sayfa içerisinde yer almalıdır.

Seo uyumlu html web sayfası nasıl yapılır? konusunu mutlaka inceleyiniz!

Seo uyumlu makale yazmanın kime faydası olur?

 • Web Site sahiplerine
 • Webmasterlara
 • Seo uzmanı olmak isteyenlere
 • Seo danışmanlığı verenlere
 • İçerik Editörlerine
 • Makale Yazarlarına

SEO Uyumlu Makalenin Özgün veya Kopya olduğunu Nasıl Anlarız?

Yukarda belirttiğim gibi bir makalenin arama motorlarında üst sıralarda yer almasının kurallarından biride özgünlüğü eğer özgün bir makale değilse içeriğiniz arama motorları kopya içerik olarak kabul eder ve üst sıralarda size yer vermez. Tabi bununla da kalmayabilir spam içerik üretici olarak görüp siteniz banlanada bilir.

Bu denetimi yapan bir kaç site var makalelerin özgün olup olmadığı ile alakalı aynı zamanda size özel hazırladığım makale aracında bu özelliğede yer verdim.

Seo uyumlu makale yazma aracı ile özgün mü, kopya içerik mi? kontrolünüde yapabiliyorsunuz. Makale aracı için Tıklayınız! kullanmanızı tavsiye ederim.

SEO uyumlu makale yazmanın; mantığını, algoritmasını, stratejilerine ve tüm püf noktalarına değinerek sizler için derlemeye çalıştım. Umarım faydalı olmuş ve daha iyisini yapmak için sizlere ilham kaynağı olmuştur.

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0610