SEO Nedir? Seo Nasıl Yapılır?

SEO nedir, Seo nasıl yapılır, seo'da planlama, seo'da adım adım büyüme, Seo konusunda uzman ve başarılı sonuçlar elde etmeniz için seo'ya dair tüm detayları yazılım uzmanı gözüyle sizler için derledim.

SEO Nedir?

SEO, arama motorları liste(SERP)'te üst sıralarda doğal(Reklamsız) yöntemlerle organik trafik çekilme aşamasında yapılan çalışmanın adıdır. Buna aslında bir teknik yada planlaşmış bir iş sürecide diyebiliriz. Fakat zamanla o kadar popüler hale geldi ki bir meslek hatta sektör oldu diyebiliriz. Bu çalışmaya ayrı bir iş modeli adına (SEO) haliyle bu işi yapanlarada seo uzmanı denilmekte.

Seo'yu çok kısa tabir etmek gerekirse arama motorlarında(Google, yandex, bing) sitenizin yer alması için yapılan optimize çalışmalarının geneli diyebiliriz. Seo Açılımı (Search Engine Optimizasyon) Yani İngilizce kelimelerin kısaltması türkçe anlamı ise arama motoru optimizasyonudur.

SEO Nasıl Yapılır?

Seo arama motorlarının algoritmasını yani internette arama yapan kişi gibi düşünme mantığını ve arama yapan kullanıcının doğru iceriğe ulaşması için bazı teknik unsurlara uyularak yapılan çalışma yöntemi sayesinde yapılır.

Makalenin sonunda seo'da başarılı sonuçlar elde etmeniz için plan paylaşacağım. Planlama yaparak seo'da adım adım büyümeyi kendiniz yaparak öğreneceksiniz.

SEO Neden Önemlidir?

SEO, bu kadar popüler hale hatta meslek olmasını sağlayan durum 1. arama motorlarının yaptığı devasa yazılım ve algoritmalar. 2.si ise uzun bir sürece ve çok detaylı planlı yapılan çalışma sürecine dayanmasıdır. Yani siteniz hemen ilk sıralarda yer alması mümkün değil çünkü rakipleriniz sizden daha önde çalışmalar gerceklestirmiş olabilir.

Seo arama motorlarında bulunabilirliği ve doğal olarak organik trafik çektiği çektiği için ciddi bir öneme sahiptir. Eğer arama motorlarına uygun bir yapı inşa etmez iseniz sizi 2 sonuç bekliyor olacaktır. Bunların ilki ciddi bütcelerle reklama çıkarak internet kullanıcısına yaptığınız hizmeti veya ürünlerinizi duyurmak, yada arama motorları listelerinde sonlarda yer alarak bulunabilirliğinizi yitirmek.

Arama motorlarını ve seonun önemini umarım anlamışsınızdır.

Arama motorları nasıl çalışır?

Arama motorları internette arama yapan kullanıcı ile yayıncı arasında bir köprüdür. İnterneti bilgi kütüphanesi olarak gördüğümüzde bize o devasa kütüphaneden en doğru sonuca ulaşmamıza yardımcı olan özel yazılımlar ile yapılmış veri bulma platformları da diyebiliriz. Bilginin kendisi değil bilgiye ulaşmamızı sağlayan araçlar demek daha doğru olur.

SEO SERP nedir?

Arama motorları ve internet kullanıcı denkleminin doğurduğu seo işte tam olarak bu konuda ortaya çıkmış ve popülaritesi hızla büyümüştür. SERP arama motorlarında ki arama sonucunda karşılaştığımız listesinin ta kendisidir. İşte bütün feryat figan bu listede üst sıralarda yer almak internet kullanıcısına içeriğinizle alakalı erişme vaadi veren yapı birimidir.

Site içi SEO nedir ve Nasıl Yapılır? (On-Page SEO)

Web sitenizdeki sayfaların arama motorlarına uygun hale getirilme aşamasına en ince ayrıntısına kadar planlı ve arama motorları için optimize yapılma anındaki çalışmanın adıdır. Eğer arama motorlarının unsurlarına göre doğru çalışma yapıldığında serp listesinde üst sıralarda yerinizi almak kaçınılmaz olacaktır. İşte burada seo uzmanı olduğunuzun %80 kanıtına varmış olursunuz çünkü bütün olaylar çalışma yaptığınız sitenin arama motorlarına optimize edilmesinden oluşur.

Dış SEO nedir ve nasıl yapılır? (Off-Page SEO)

Dış seo arama motorlarındaki sıralamada(Serp) ilk sayfa ve üst sıralarda yer almak için siteniz dışında yaptığınız çalışmalara denir. Bunlar sosyal medya, verdiniz kaynak referanslar, medya dosyaları vb siteniz dışında ki çalışmaların hepsine dış seo diyebiliriz.

Seo ile ilginiz varsa en çok duyacağınız seo terimlerinden birisi olacaktır. Aslında çok basit bir kavramı vardır. Size link veren referans gösteren diğer sitelerden aldığınız linklere denir.

Diğer sitelerden aldığınız backlinklerin artık arama motorları tarafından denetlemesi yapılmakta çünkü emek harcamadan size ücretle bile satılan bir durum haline geldi. Google ve diğer arama motorları bunun farkına vardıkları için aldığınız backlinklerin doğrulamasını yaparken doğal olup olmadığı ile alakalı sorguda size verilen link ile sizin sayfa linkinizin içeriği kontol ediliyor. Aynı sektör eş değer hizmet veya benzer icerikler doğal olarak kabul ediliyor.

Anahtar Kelime nedir?

Anahtar kelime seo terimlerinden duyacağınız konu olacaktır. Çünkü seo bunun üzerine inşaa edilmiştir. Arama motorlarında yapılan aramanın ta kendisidir.

Anahtar kelimeler nasıl belirlenir?

Anahtar kelime bir sayfada birden fazla kullanılabilir yani sayfanın bir kaç kelime ile anlatın sorusunun diğer adı seoda anahtar kelime olarak karşımıza çıkar. Anahtar kelimeleri belirken sayfa içeğinizi internet kullanıcısı nasıl aratır diye kendinize sorduğunuz soru ile mantığını çok hızlı kavrayabilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelime nedir?

Anahtar kelimeler ile uzun kuyruklu anahtar kelimeler arasında adından da anlaşılacağı üzere uzun olması ve hedef daraltması yapmasıdır. Örnek ozel hastane diye aratma yaptiğınızda karşınıza bir sürü sonuç cıkacaktır. Fakat sizin doğru sonuca ulaşmanız için bulunduğuz konumu belirterek arama yapmanız durumunda daha faydalı bir sonuç olduğunü göreceksiniz. örnek vermek gerekirse "beşiktaş özel hastane" uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

Düşük rekabetli anahtar kelime nedir?

Düşük rekabetli kelime uzun kuyruklu anahtar kelime diyebiliriz. Saç ekimi diye aratırsanız rekabeti yüksek ve pahalı tıklama ücretine sahiptir. Ama beşiktaş sac ekimi daha uygun ve rekabet oranı daha düşük olduğunu göreceksiniz.

Teknik Seo nedir ve nelerden oluşur?

Teknik Seo sitenizde seo optimizasyonu için yaptığınız çalışmaların planlı ve özel olarak bilgiye dayalı yapılma haline verilen ve özellikle html taglardan biraz kod bilgisi ile yapılan çalışmalar diyebiliriz.

robots.txt nedir?

robots.txt google ve diğer arama motorlarının sitemizi daha hızlı ve doğru taraması için yol gösterdiğimiz sitemap, xml, site haritalarının urllerini verdiğimiz dosya adının ta kendisidir.

site haritası nedir?

Site haritası arama motorlarına sitemizin link yapısında bulunan sayfaları toplu olarak ilettiğimiz yapıdır.

Canonical URL meta tag Kullanımı

Canonical URL sayfamızın iceriginin link olarak arama motorlarına head tagları arasında verdiğimiz bulunduğumuz sayfa url yoludur. kullanımı ise

 

Kullanıcı deneyimi

Seo, vurgulamaya çalıştığım üzere planlama ve analizlere dayalı yapılan bir iş modelidir. Kullanıcı deneyimi baz alacağınız en önemli unsurların başında gelir.

Kullanıcı deneyiminde sitenize gelen kullanıcıların ne kadar sürede çıktığı metriklerine hakim olmanız gerekir. Bunun için google search konsol kullanmanızı tavsiye ederim.

Sitenize gelen kullanıcıların anlık olarak site içinde gezinmesini, sayfa içerisinde hangi butonlara tıkladığı gibi metriklere yandex metrica ile ulaşabilirsiniz.

Mobil uyumluluk

SEO, Mobil uyumluluk yine dikkat etmeniz gereken önemli unsurlardan birisidir. Dünya genelinde mobil kullanım yaygın ve internet kullanıcısının %76'sı gibi devasa bir orana sahip buda arama motorlarının onceliklerinden birisi sitenizin mobil uyumlu olup olmadığı ve mobil sayfa hızınız.

Google Mobil uyumluluk testi için Tıklayın! Google Sayfa hız testiniz için Tıklayın!

İçerik optimizasyonu

SEO'da içerik optimizasyonu ana konudur. Yapılan çalışma süreci bir optimizasyon olduğu için sayfanız ve sayfanızın içeriğini arama motorlarına uygun hale getirmeniz gerekir. Bu noktada sizler için 2 tane konu hazıladım bunları mutlaka inceleyiniz.

SEO UYUMLU HTML WEB SAYFASI NASIL YAPILIR? için tıklayın! ve SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır? için tıklayın!

Yapılandırılmış veri kullanımı

SEO, Yapılandırılmış veri kullanımından önce ne işe yaradığını bilmeniz gerekir. Yapılandırılmış veri arama motorlarında sitenizin görünümü ve duruşuyla alakalı bir konudur. Bir diğer açıklaması arama motoru işaretlemesidir.

Yapılandırılmış veri nedir, Seoya Etkisi var mı?

Kullandığımızda Arama motorlarında sitemizin görünümünü belirliyor diyebiliriz. Google aramalarında sitemizin böyle yada içeriklerimizin, resimli videolu çıkmasını istiyorsak bu konuya önem vermeniz gerekiyor.

Yapılandırılmış veri nasıl uygulanır? konusunu sizler için derledim. Yapılandırılmış veri kullanımı için tıklayın!

Hedef Kitle nedir ve nasıl belirlenir?

Hedef kitle; basit anlatmak adına sitemizin sektöruyle yani hizmet verdiği müşteri pörtfoyünün tümüne denir. Belirlenmesi ise ulaşılmak istenenen müşteri kitlesini genel hedef baz alarak metrikler yardımıyla alan daraltarak sitemizle alakalı potansiyel müşterileri belirleyebiliriz. Kafanız karıştı dimi örnekleyelim sektorumuz mobilya bulunduğumuz il bursa şimdi genel mobilya müşterisi 12 milyon ama biz bursada ki müşterilere hedef belirlemek istediğimiz için bursa ilini metrik olarak seçmemiz gerekiyor.

Rakip analizi nedir ve nasıl yapılır?

Rakip analizi bir şirketin, markanın veya ürünün pazardaki yerini, onemini belirleme hatta fiyat politikasında bile oncudur. Seo'da rakip analizi belirlemesi aynı hizmeti verdiğiniz firmalarla kendi sitenizi arama motorlarında ki liste(Serp) sıralamasına bakılarak başlanılır. Eğer rakipleriniz listede üstünüzde ise sitelerinde planlı olarak analizler yaparak kendi sitenizi optimize etmeniz gerekir.

Sektörel analiz nasıl belirlenir?

SEO'da Sektörel analiz yukarıdaki örnek üzerinden gidelim. Mobilya üreticisiyiz ve bursada yer alıyoruz burada uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak locasyon metriği ile aynı bölgede ki rakiplerimizi serp yani arama motorları listesinde ki sıralamalarına bakıyoruz ve sitelerinde ki seo ile ilgili oluşturdukları yapının daha etkili olanını yapmaya çalışmamız gerekiyor.

Davranış ölcümleme kontrolleri

Davranış ölcümleme kontrolleri: Düzenli kontroller, veri kontrolleri ve kullanıcı analizleri olarak 3 yapıya ayırabiliriz. Düzenli kontroller ile belirli aralıklar ile sitemizde ki yazılımsal veya sonradan meydana gelen hataları bulup düzeltmemizi sağlar.

Veri kontrolleri: en çok hit alan sayfalar, ana sayfalar vb istatistiksel verileri belirli periyodik zamanlarla karşılaştırmalı olarak incelenmelidir.

Seo Planı nasıl yapılır?

Planlı yapılan herşeyde başarı kaçınılmaz olur desek abartmış olmayız herhalde. Seo'da başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız planlı hareket etmeyi kesinlikle iyi kavramanız gerekiyor. Bu yolculukta planlı gitmeniz size her gecen gün yaptığınız çalışmaların karşılığını etap etap verecek buda size hergün analiz ve istatistiksel verilerler nasıl başarıya ulaştığınızı kanıtı olarak yansıyacaktır.

Seo'da birden büyüme balon büyümeye eşit olduğu gerceğini zamanla arama motorlarının sonuç listelerinde(SERP) hızlı,birden gerilediğini göreceksiniz. Seo'da en önemli büyüme planlı adım adım büyüme yani üst sıralarda yer almaktır.

Adım, Adım SEO'da büyümek için Seo planı & çalışma planlaması yapmanız şart. Şimdi gelin birlikte nereden başlayacağız ve nasıl seo planı yapacağımızı liste haline dökelim.

  • 1. Sektör & Rakiplerinizi bulup analiz edin.
  • 2. Wep Sitenizi Analiz Edin
  • 3. Günlük olarak istatistiksel sonuçları gecmiş günlerle karşılaştırın
  • 4. Uzun kuyruklu ve anahtar kelimeleriniz üzerinde belirleyerek çalışmalar yapın
  • 5. Teknik Seo ile bütünleşin
  • 6. Sayfa içi seo optimizasyonunu geliştirin
  • 7. Sayfalarınızın html taglarını optimize edin
  • 8. İçeriklerinizin Özgün ve güncel olmasını sağlayın
  • 9. Sitenizi seo aracları ile sonuçlarını haftalık,aylık olarak analiz edin.

(S.S.S) Sıkca sorulan sorular

 

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!

Osman Kars

09:27:23 05.06.2021

SEO yapmışsın Abi

Yanıtla

ismail gültekin

15:09:21 28.06.2021

Kulaktan dolma bilgilerle uğraşan, bir şeyler yapmaya çalışan site sahipleri var direk google'dan bu bilgileri edinmeleri için yorumladım elimden geldiğince tabi google linkinide verdim güncel olarak orayı takip etmeleri için...

(SEO yapmışsın Abi )

Yanıtla
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0245