php nedir

PHP NEDİR?

PHP dilini kısaca,dinamik olarak web sayfalarınız hazırlamak için geliştirilmiş web tabanlı programlama dili olarak tanımlayabiliriz.PHP, yıllarca Personel Home Page(kişisel ana sayfa) olarak tanımlanıyordu fakat artık PHP kelimesinin açılımı PHP:Hypertext Preprocessor(üstün yazı ön işlemcisi) olarak değiştirildi.

PHP ilk olarak 1995 yılında Danimarka kökenli Kanadalı yazılımdı olan Rasmus Lerdorf tarafından oluşturuldu.Lerdorf ilk olarak Perl betiği halinde kişisel web sayfasına gelen ziyaretçilerin sayısını tutmak için geliştirdiği bu yaklaşımı,kısa zamanda insanlar benimsedi.Daha sonralarında PHP dilinin kullanılması için çalışmalara başlandı ve açık kaynak kodlu olarak piyasaya sunuldu.

Günümüzde halen daha PHP geliştirimeye ,yeni özellikler ile zenginleştirilmeye devam ediliyor.Son olarakPHP6 sürümü duyuruldu.Fakat henüz bir çok firma bu sürüme geçmiş olmadığından dolayı geliştiricilerPHP5.4 ve daha alt sürümleri kullanmaktadır.

PHP İLE NELER YAPILABİLİR?

PHP,web sayfalarının arka planında çalıştığından dolayı,sayfaların görünümleri ile ilgilenmez.Arka planda bazı işlemleri yerine getirir ve sonuçlar üretir.Bu sonuçlar ise HTML,CSS ve JavaScript gibi betik dilleri ile daha görsel ve kullanışlı hale getirilir.PHP ile yapılabilecek şeyleri saymak mümkün değildir.Web tabanlı programlama ile gerçekleştirilebilecek her şeyi PHP ile geliştirmek mümkün.Bu tamamen geliştiricinin hayal gücü ve becerisine bağlıdır.

PHP ile geliştirilmiş birkaç tanıdık uygulamaları örnekleyelim.Aşağıda yer alan bu örneklerde PHP ile birlikte farklı dillerde(C,Python vb.) kullanılmaktadır.

AVANTAJLARI

  • PHP ücretsizdir,kullanmak için lisans bedeli ödemenize gerek yoktur.
  • PHP,sanal sunucular sayesinde neredeyse tüm işletim sistemlerinde çalışabilir.
  • Basit söz dizimi sayesinde öğrenimi kolaydır.
  • Hızlıdır.PHP çalışma motoru kodları çok kısa sürede yorumlar.
  • MySQL,MS-SQL,Oracle ve neredeyse tüm veritabanı yönetim sistemleri ile birlikte çalışabilir.
  • Açık kaynak kodlu(open-source) olduğundan dolayı tüm insanlar tarafından geliştirilebilir.
  • Çok fazla sayıda kaynağa sahiptir.PHP için örnek kod ve kaynak sıkıntısı yaşanmaz.
  • Derleme ihtiyacı yoktur.Kodlarınızı Notepad gibi basit kelime işlem programlarında dahi yazarak sanal veya gerçek sunucuda çalıştırabilirsiniz.

DEZAVANTAJLARI

  • Sürüm uyuşmazlığı.PHP her ne kadar geriye uyumlu çalışsa dahi,bazen yeni bir sürüm çıktığında eski sürüme ait işlevler kaldırılabilir.Bu gibi durumlarda hizmet alınan firmanın sağladığı PHP sürümüne uygun kod yazılmalıdır.
  • PHP dilinde nesne yönelimli programlamanın (OOP) yetersiz olduğu söylenmekteydi. PHP5.3 sürümüyle birlikte nesne yönelimli programlama üzerinde çalışmalar yoğunlaşmış ve PHP6 sürümüyle birlikte OOP algoritması yeniden inşa edilmiştir.

PHP ÖĞRENMEDEN ÖNCE

PHP dilini öğrenmek için öncelikle mutlaka HTML,CSS ve JavaScript gibi betik dillerini bilmenizi öneririm.Çünkü PHP yalnız başına hiçbir anlam ifade etmez.Web sayfalarının görsel ve etkileşimli olabilmesi için PHP dilinden önce öğrenilmesi gereken betik dilleri bilinmelidir.

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0793