PHP Nasıl Çalışır ?

Web Dünyasındaki diller ikiye ayrılır.

  1. Server side diller
  2. Client side diller

Client side dillerle hazırlanmış olan web sayfalarında herhangi bir işlem yapılmaz.Web sayfası ziyaretçiye gönderilir.Ziyaretçinin tarayıcısı gelen kodları yorumlar ve web sayfasını gösterir. HTML bu tip dosyalara örnektir.

HTML sayfaları web sunucusu tarafından olduğu gibi ziyaretçiye gönderilir.HTML dosyasının kodları ziyaretçinin tarayıcısı tarafından yorumlanır ve ziyaretçiye gösterilir.

Server side dillerse ziyaretçi tarafından talep tarafından talep edildiğinde  web sunucu tarafından ilgili yorumlayıcıya gönderilir. ASP,ASP NET,PHP PERL gibi programlama dilleri server side programlama dilleridir. Bu programlama dilleryle hazırlanmış olan web sayfalarının içerisinde program kodlara yer almaktadır.Eğer ziyaretçilerden biri bu dillerde yazılmış bir sayfayı web sunucudan isterse web sunucu kendisinde tanımlı olan yorumlayıcıya sayfayı kodları çalıştırılması için gönderir.

Yorumlayıcı kendine gelen sayfanın kodlarını çalıştırır ve içerisindeki satırları işler. Elde ettiği sonucu tekrar web sunucuna verir.

 

php-asp   Ziyaretçiye gönderilen web sayfasının uzantısı hazırlandığı programlama dilindedir. PHP’yle hazırlanmış olan bir web sayfasınındosya uzantısı “php”dir. Ama ziyaretçiye gönderilen PHP uzantılı sayfanın içerisinde PHP kodu  yer almaz. Tüm PHP veya diğer dillerle yazılmış olan kodlar yorumlayıcı tarafından çalıştırılır ve sonucu sayfanın içerisine yerleştirilir.

PHP sayfası ziyaretçi tarafından istendiğinde web sunucusu sayfası  php-cgi.exe’ye gönderir. Php-cgi gelen dosyanın içersindeki PHP kodlarını çalıştırır. HTML satırlarına dokunmaz.Oluşturduğu HTML içerikli PHP uzantılı dosyayı  web sunucuya verir. Web sunucu da sayfayı ziyaretçiye gönderir.

PHP’nin çalışması bu şekilde. Gerek PHP olsun gerekse diğer dillerde hazırlanmış olan web sayfaları olsun ziyaretçiye gönderildiğinde PHP kodu içermezler.

PHP yorumlayıcısı PHP sayfasını yukarıdan aşağıya doğru okur.Web sayfasının ilk satırından başlar ve satır satır okuyup sayfanın sonuna gelir.
kaynak:www.php-asp.org

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0274