OOP Nesne Yönelimli Programlama nedir?

OOP yani Nesne yönelimli programlama(Obejct Oriented Programming) birnevi karmaşık olan hayatı bir düzene disipline sokma deyiminin yazılım için geçerli olan hali; genelde ilk duyduğumuzda hadi be ordan diyesimiz geliyor.

Kullanıldığında veya mantığını anlanıldığında ise bu harika birşey diyoruz peki bu OOP nedir, ne işe yarar, bukadar popüler olduğuna göre eminim bir katkısı vardır diye düşünüyorsunuzdur umarım. detaylı bir şekilde tekniğe boğulmadan sizide OOP'a fransız bırakmadan anlatmaya çalışacağım.

ilk olarak ön yargılarımızı bir kenara koyalım bu makaleyi okuyorsanız eğer ihtimalleri hesaplayacak olursak yazılım okuyor olabilir, yazılım dünyasına merakınız olabilir yada iş başvurularınızda duyduğunuz ve aranılan bir özellik olduğu için burdasınız evet aslında şanslı olduğunuzu düşünün çünkü çok doğru yerdesiniz eğer yazılımdan ekmek yemek istiyor kurumsal bir şirkette çalışmak istiyorsanız OPP kesinlikle karşınıza çıkacak ilk konulardan birisi iştahınız kabardı dimi uzatmadan hemen konuya geçelim.

OPP nesne yönelimli programlama ile yaptığımız en güzel olay class'lar ile çalışarak bir projede kullandığımız modülü(kütüphane) başka bir projede kullanabiliyoruz. daha da güzeli ki bence burası en tatlı olanı projenize başka bir yazılım üstadının kütüphanesini ekliyebiliyorsunuz. bu aynı wordpress'te eklenti eklemek gibi düşünün yazmışlar al kullan işte.

bu biraz ezbere gitmek gibi oldu ama sizin send apiye veya facebook,twitter logine veya google analitik gibi uygulamaları projenizle birleştirmek istiyorsunuz bunlar için hazır kütüphaneler claas'lar mevcut ben hazır kullanmaya karşıyım fakat bunları kullanırken kendinizin geliştiğini göreceksiniz. çünkü kullanım klavuzu ile yayınlanıyor olmaları nerede ne kullanacağımızı bize söylüyor ve bizde bunlara bakarak bak bu değerler böyle geliyor bu api bize şunları sağlar diyebiliyoruz.

Nesneye yönelik programlama da 3 temel yapı üzerine durulur. Bunlar :

Veri Soyutlama, Kalıtım, Çok Biçimlilik

Çatısını ise sınıf (class) ve nesne (object) ile barındırır. Sınıf nesneyi tanımlayan bir veri türüdür denilebilir. Nesne ise bir sınıftan türettiğimiz ve onun özelliklerini taşıyan bir modeldir ve daha sonra tekrar tekrar kullanılacak olan parçalardır.

Karmaşık gibi ama hemen bu kuruntuyu çürütelim neden mi OOP nesne yönelimli programlamadır ve bize hayal değil gerçek dünyayı baz alarak çalışmamızı sağlar. bir örnekle OPP'un nekadar basit olduğunu görmüş olacaksınız. Örneğimiz gelsin

Sınıf ve Nesne dedik bunları gerçek hayatla bağdaştıralım hemen sınıf bir ev olsun içindeki eşyalarda nesne ki zaten öyle değil mi gördünüz mü hiç karmaşık değil yazılım olarak örneğinide verelim

public class ev { 
  var $su="alacağı değer" 
  var $bardak ="alacağı değer" 
  public function ic(){ return bardak+su; } 
}

Örnekte bir api gibi kullanmaya çalıştım "var $su" ile su değişkenine bir değer verip ic fonksiyonunu çalıştırdığımızda evde su içmiş olacağız. İşte OOP işte Nesne yönelimli programlama hayatta her eşya birer nesne ve her nesne bir değer taşır o değerleri eş değer yaptığımızda orantılı bir sonuç çıkar.

Umarım güzel bir anlatım olmuştur faydalı olması dileğiyle. OPP Gerçeğin aynası(nesnesi) olması dileğiyle 

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0231