Node.js Kütüphaneleri kullanımı nasıldır?

bu dersimizde Node.js kütüphanelerini projemize dahil etmeyi ve kendi kütüphanelerimizi kullanmayı görelim.

Yazılıma aşina olan arkadaşlar bilir include komutunu ve ne işe yaradığını node.jsde ise include yerine require komutunu kullanıyoruz require ile projemize kütüphane veya kendi yazdığımız kütüphaneleri klasları dahil edebiliyoruz.

Node.js nin kendi kütüphanlerini çağırırken "var http = require('http');" kodunu kullanıyoruz burada biz tam olarak yazılıma istekte bulunuyor ve nodejs projemizde nodejsnin kendi kütüphanesi olan http protokolünü require komutu ile projemize çağırarak kullanmak istiyoruz.

fakat kendi yazdığımız bir kütüphane ise var deneme = require("./deneme.js"); kodları ile çağırıyoruz. kendi kütüphanemizi require içinde yol olarak vermez isek deneme.js node serverı kendi kütüphanesi sanıp kendi modüllerinde aramaya başlıyor. onun için deneme kütüphanemizi çağırırken ./ ile önüne yol belirttik aynı klasörde deneme.js kütüphanem var onu projeme dahil etmek istiyorum diyoruz.

Not: kendi yazdığımız kütüphanelerimizde deneme.js içinde en son satırda module.exports.test = test; olarak çıktı vermemiz gerekiyor diğer dosyalar okurken exports ile test çıktı verdik test adından bir fonksiyonumuz var ve bunu çağıran dökümanlar kullanabilir diye belirtmemiz gerekiyor.

Not2: "./" işaretinin yerine çalıştığımız projede node_modules klasörü oluşturup deneme.js dosyamızı oraya koyarsak bu sefer node.js yine çalışır.

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0259