Nodejs Değişkenler

Merhaba kod severler. Nodejs derslerimize değişken tanımlama ve değişkenleri kullanma konusunu işleyeceğiz. Nodejs bilgisayarınızda kurulu olması gerekiyor.

Öncelikle yazılım dillerinde olmazsa olmazlar listesinin başında değişkenler gelir. Değişkenler sayesinde tanımlamalar yapar ve o tanımlamalara değerler atarız bu sayede tanımladıklarımız değerleri yazılımın içerisinde nesneler olarak kullabilir ve işllemler yapabiliriz.

Kullanımı:

var sayi = 8;
var metin = "Bu bir yazıdır.";

console.log(sayi, metin);

degiskenler.js adında dosya oluşturup içine yukardaki kodlarımızı yazdıktan sonra node degiskenler.js diyerek enter'a bastığımızda bize aşarıdaki sonucu verecektir. 

8 Bu bir yazıdır.
Not olarak değişkenlerde sayı ile başlayan ve türkce harfler kullanamayız. Örnek var 8sayi & var sayı gibi hatalı kullanımdır. Aynı zamanda büyük küçük harf duyarlılığına dikkat etmeniz gerekir var ad ="ismail"; colsole.log(Ad); hatalı kullanımdır.
Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0259