jQuery ile sayfa yenilenmeden nasıl post gönderebilirim?

Bugün kü konumuz jQuery ile sayfa yenilenmeden post (veri) göndermek ve gönderdiğimiz sayfada gelen veriyi karşılamak mantığını basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım sonrasında siz dilediğinizce konuyu geliştirebilir bir sayfadan başka bir sayfaya veri gönderebilir ve o verileri veri tabanına kaydedebilirsiniz..

ilk önce bir butonumuz ve birde yazı gireceğimiz input alanımız olsun buraya yazımızı yazıp butona tıkladığımızda yazılan metni post edeceğiz konu çok önemlidir arkadaşlar bu konuyu her sitede görebilirsiniz örn:bir sitede yorum yaparken birşeyi beğenirken hep bu metotlar kullanılır


Sonrasında veriyi göndereceğimiz sayfayı oluşturalım gelen.php diye bir sayfamız olsun örneğin şimdi bulunduğumuz sayfadan post göndermemiz için ilk önce jquery kütüphanesini import edelim jquery kodları çalışabilmesi için sonrasında ise jquery tagları arasına kodumuzu yazmaya başlıyalım jquery taglarışimdi birlikte başlıyalım yapmaya..

$(document).ready(function(){//sayfa yüklendiğinde jquery çalışsın
$('button').click(function(){ 
var yazi=$('#yazi').val();//val fonksiyonu ile yazıyı aldık
 if(yazi!=""){//input alanına birşey yazıldıysa göndereceğiz
   $.ajax({
		type: "POST", 
        url: "gelen.php", 
        data: "yazi="+yazi,
		success: function(cevap) {//burada dönen cevaba bakıyoruz
          alert(cevap); 
        }
   )}
   return false;
 }//yazi

)}
})//document ready

Şimdi bu işlemi sağladık veriyi gelen.php sayfasında gönderdik Orada yapmamız gereken işlem php kodlarıyla sağlıyacağız şimdi gelelim php sayfasında işlem yapmaya gelen.php sayfasında php tagları arasına yazıyoruz kodlarımızı kod bölümüne geçelim..

if($_POST){//post geliyorsa burası çalışacak
  $veri=$_POST['yazi'];//gönderdiğimiz değeri veri değişkenine atadık
  echo $veri;//ekrana bastık
}//ifpost

Şuanda bende başarılı bir şekilde çalışıyor input alanına deneme yazıp butonu enterladığımda bir pencere ile deneme yazıyor sizdede aynı işlem oluyorsa konuyu eksiksiz olarak yapmışsınız demektir..

Not:gelen.php deki $veri değişkenini veri tabanına kaydetmek için kullanabilirsiniz. Gönderdiğimiz veri onda depolanıyor bir sonraki konuda görüşmek ümidiyle sağlıcakla kalın..

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0239