cross-browser nedir? cross-browser nasıl kullanılır?

Cross-browser web sitemizin şablonunu css ve html'e dökerken tüm platformlarda görünüm olarak eşit olup olmadığını test ettiğimiz bir uygulamadır.

Opera, Safari, İnternet Explorer, Firefox, Google Chrome gibi tüm tarayıcılarla uyumlu çalışır, Her Tarayıcının kendine özgü yorumlama mantığı olduğundan dolayı, birçok sitedeki gibi, yamuk, kaymış resimler, bozuk karakterli yazılar, anlamsız ifadelerle karşılaşmazsınız.

En popüler olarak kullanılan bir kaç uygulama var, bunlardan ilki http://www.crossbrowsertesting.com apisi diyebiliriz. Tabi bununla sınırlı değil https://www.browserstack.com/ da front end web yazılımcılarının kullanıp önerdiği bir platform. internette arama yaparak bunlar gibi birçok platform bulabilirsiniz ama en beğendiğim ve popüler iki uygulamayı belirttim seçim sizin

Kullanım amacını öğrendikten sonra nasıl kullanacağımıza gelelim. http://www.crossbrowsertesting.com adresine girerek free trial ile uygulamayı kullanmak istediğimizi ifade ediyoruz ve bizden bir üyelik oluşturmamız isteniyor. 

Üye olarak vermiş olduğumuz mail adresine onay maili gönderiyorlar vermiş olduğumuz üyelik bilgileri ile http://app.crossbrowsertesting.com/livetests/run adresine yönlendiriliyoruz. Girmiş olduğumuz sayfada test edeceğimiz url belirttikten sonra run butonu ile çalıştırabiliyoruz. tek yapmamız gereken hangi tarayıcıda test edeceğimiz sürümünü dahi secebiliyoruz örn:internetexplorer 8 gibi kullanımı çok basit faydalı olacağını düşünüyorum.

Not: Cross-browser sadece tarayıcı testi değildir. burada front end olarak anlattım ama kullanım adı ile başka platformlarda var virüs veya js gibi Cross-Browser adı biraz karmaşık diyebiliriz. iki kaynak vereceğim bunları incelemeniz gerekebilir.
http://www.1stwebdesigner.com/cross-browser-styling-tips/
http://stackoverflow.com/questions/1064594/what-are-the-best-practices-for-cross-browser-web-sites

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0238