Amazon’un sahibi Washington Post’u satın alıyor

İnternet alışveriş şirketi amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos, Amerika Birleşik Devletleri’nin en etkili gazetelerinden Washington Post’u 250 milyon dolara satın alacağını açıkladı.

Bu satışla Amazon şirketinin bir ilgisi bulunmadığı, Bezos’un Washington Post gazetesini kendi kişisel varlığının yaklaşık yüzde 1′lik bölümünü harcayarak aldığı belirtildi.

Jeff Bezos, yaptığı yazılı açıklamada, Washington Post’un yayıncılık değerlerinin değişmeyeceğini belirtti ancak internetin haberciliğin her aşamasını değiştirmeye başladığını vurguladı.

 

80 yıldır Washington Post gazetesi Graham ailesine ait. Gazetenin Yönetim Kurulu başkanı Donald Graham “Uzun yıllardır bu sektörün içinde olmamız verdiği deneyim, artık yeni bir ismin Washington Post için daha iyi olabileceğini düşündürdü” dedi.

 

Jeff Bezos’un teknoloji ve iş dünyasındaki dehasının kanıtlanmış olduğunu belirten Graham, “Uzun vadeli vizyonu ve kişisel özellikleri, Bezos’u Post için doğru bir isim olarak öne çıkardı” dedi.

 

Gazete yayıncılığı, özellikle düşen tiraj ve reklam gelirleri nedeniyle uzun süredir bir bocalama dönemi geçiriyor. İnternet üzerinden elde edilen reklam gelirleri ise basılı gazetelerin elde ettiği reklam gelirini karşılamıyor.

 

Jeff Bezos, Washington Post gazetesi çalışanlarına gönderdiği mesajda, gazetenin günlük işleyişine karışmayacağını ve Washington Post’un yayıncılık değerlerinin değişmeyeceğini belirtti.

 

Bezos, mesajında “Önümüzdeki yıllarda Post’ta elbette değişiklikler olacak. İnternet haber yayıncılığının her aşamasını değiştiriyor. Haber daha çabuk tüketiliyor, uzun soluklu maddî kaynaklar, reklamlar azalıyor, yeni rakipler ortay çıkıyor. Bunların bazılarının ya hiç masrafı yok ya da çok düşük bir maliyete sahipler” diyerek yeni dönemde yeni bir yayıncılık anlayışına geçiş planladığının işaretini verdi.

Washington Post’un satışının 60 gün içerisinde sonuçlanması bekleniyor.

Kaynak:BBC Türkçe

Creativecommons.org
Bu çalışmanın içeriği, Creative Commons Atıf 2.5 lisansı koşulları altında kullanılabilir . Bu çalışmanın daha fazla dağıtımı,paylaşımı: ismailgultekin(com)a ve çalışmanın başlığına, Kaynak vererek atıfta bulunulmalıdır.

Telif Hakkı:

Problemi Şikayet Et!
Web Yazılımları

Web Yazılımları

Conference Articles

Conference Articles

Evimde Gör

Mobil Uygulamalar

Özel Yazılımlar

Özel Yazılımlar

Orsam Ortadoğu

Orsam Ortadoğu

Haydi El Ele

Haydi El Ele

Makina Yazılımları

Makina Yazılımları

Soru Sor Whatsapp

Görüş Hata Bildir

Güvenlik Kodunuz:

Yorum Yap

Yorum kodunuz:

0.0313